Darmowa dostawa od 119,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wędrówka z plecakiem – kilka rad dla początkujących

Wędrówka z plecakiem – kilka rad dla początkujących

Co warto wiedzieć?

Dla wielu osób z miast, mieszkających na co dzień najczęściej w zgiełku i hałasie, podróż w nieznane i pierwsze spotkanie z łonem natury staje się całkowicie nowym, niemalże obcym doświadczeniem. Niezależnie jednak od tego, czy jesteś osobą mieszkającą całe życie w ogromnej miejskiej aglomeracji, czy masz codzienny kontakt z naturą – warto zaznajomić się z kilkoma podstawowymi zasadami, jakie powinniśmy znać i nimi się kierować podczas wypraw w nieznane nam tereny:

Ucz dzieci, jak szanować to, co jest wokół

Dzieciom (niestety, nie tylko!) wydaje się, iż świetną zabawą jest bazgranie różnych wyrazów na skałach, wyrzynanie lub wydłubywanie inicjałów na drzewach, czy skracanie sobie drogi na krętych szlakach, wydeptując tym samym nowe ścieżki i niszcząc rosnącą zieleń. Jako osoba dorosła (nieważne zatem, czy jesteś rodzicem, wujkiem, ciocią, czy opiekunem) musisz cierpliwie nauczać dzieci doceniać to, co oferuje nam natura i jednocześnie szanować wszystko wokół. Tłumaczmy dzieciom, iż rośliny czy leżące kamienie są wobec nas bezbronne, zostawmy je więc w spokoju i zajmijmy się podziwianiem natury, a nie niszczeniem, czy przestawianiem jej „elementów” z miejsca na miejsce.

Sprzątaj po sobie

Podczas każdej wyprawy warto zapamiętać i stosować w praktyce znane angielskie powiedzenie, które stało się dewizą wielu turystów - “zabierz tylko zdjęcia, zostaw tylko ślady stop”. Dlaczego warto o tym pamiętać? Dlatego, że nikt idący tym samym, co Ty szlakiem, nie ma obowiązku sprzątać po Tobie i jest wielce prawdopodobne, iż tego nie zrobi. Szanujmy nie tylko naturę, ale i siebie wzajemnie, przecież przyszliśmy na łono natury, aby cieszyć się otaczającym nas pięknem, a nie na wielkie śmietnisko, aby nieco je nieco posprzątać. A zatem – bądźmy i czujmy się odpowiedzialni za wszystko, co robimy, nie zostawiajmy nic, z czego rozkładem natura po prostu sobie nie poradzi (butelki, plastik itd.). Wykażmy nieco empatii nie tylko dla natury, ale i dla osób zwiedzających dany teren po nas, idących za nami – przecież oni, zupełnie tak jak my, szukają podobnych doznań piękna i spokoju, na które, wbrew pozorom, my również mamy niebagatelny wpływ.

O czym jeszcze warto pamiętać

Przemieszczajmy się po wyznaczonych trasach i szlakach. Kiedy przechodzimy przez tereny wiejskie, maszerujmy po terenie utwardzonym (droga, kamienie) lub śniegu, unikając chodzenia po ziemi.

Rozbijajmy obozy zawsze, gdy jest to możliwe, na wyznaczonych obozowiskach, polach namiotowych i kempingach.

Załatwiajmy potrzeby osobiste z dala od źródeł wody i szlaków.

Postarajmy się używać raczej palników kempingowych, niż rozpalać ogniska, aby jak najbardziej zminimalizować nasz wpływ na miejsce, w którym w danym momencie przebywamy.

Trzymajmy nasze jedzenie z dala od zwierząt i pamiętajmy o tym, aby ich nie karmić, gdyż zmienia to ich naturalne zwyczaje poszukiwania pokarmu.

Planując naszą wycieczkę

Skoro zapoznaliśmy się już z podstawowymi zasadami, jakimi powinniśmy się kierować będąc na każdej wycieczce, nadszedł czas, abyśmy z czystym sumieniem mogli zacząć planować nasz pierwszy wypad. Tym razem nie będziemy pisać o zasadach, podajemy jednak garść użytecznych rad, które warto wziąć pod uwagę podczas organizacji naszej pierwszej wycieczki (sekcja ta może być nieco „nudna” dla troszkę bardziej doświadczonych podróżników, mamy jednak nadzieję, iż mimo wszystko będą oni mogli tu znaleźć coś dla siebie):

Wybieramy towarzysza podróży

Unikaj podróżowania samemu lub samej w nowym terenie nawet, jeśli jest to wycieczka, podczas której tylko jedną noc spędzasz poza domem. Warto pomyśleć o wybraniu się z kimś, kto posiada już jakieś doświadczenie w wędrówce, komu odpowiada wybrany przez Ciebie dystans wycieczki, jej typ i, co najważniejsze, zgadza się na Twoje tempo podróżowania (niektórzy po prostu „nie potrafią” chodzić wolno lub choćby w normalnym tempie, a niektórzy wręcz przeciwnie – spokojny chód jest tym, czego oczekują). Wybór towarzysza jest zatem niesamowicie istotny – nie chcemy przecież podróżować ze sprinterem, który się nie męczy i trudno byłoby doścignąć go nawet rowerem.

Wybieramy miejsce, do którego chcemy się udać

Jeśli jest to oczywiście możliwe, warto zastanowić się i wybrać jako swój pierwszy cel wycieczki miejsce, które znajduje się w miarę niedaleko od domu, jest regularnie odwiedzane przez turystów, posiada wyznaczony szlak i pola namiotowe, bądź miejsca kempingowe. Powinniśmy rozważyć, czy ten “pierwszy raz” nie powinien być jedynie jednodniowy, z jedną nocą spędzoną poza domem, abyśmy znajdowali się w miarę niedaleko naszego punktu wyjścia. To przecież dopiero nasz pierwszy wypad, podczas którego mamy zebrać pozytywne doświadczenia, a przebywanie w odległości jednego dnia od domu jest jedynie środkiem ostrożności, jaki naprawdę warto podjąć, gdyby coś poszło nie po naszej myśli.

Staramy się przewidzieć jak najwięcej

Powinniśmy dokładnie zapoznać się z możliwościami, jakie stoją przed nami odnośnie wyboru naszej wycieczki, miejmy jednak na uwadze to, aby dopasować jej stopień trudności do naszych umiejętności, stanu zdrowia i warunków – nie wybierzemy się przecież w góry na zdobywanie wielkich szczytów, jeśli jest to początek sezonu, a nasza kondycja pozostawia wiele do życzenia. Warto z pewnością zapoznać się z różnego rodzaju przewodnikami, które nierzadko same służą pomocą w wyborze odpowiedniego szlaku. Po dokonaniu wyboru trasy i będąc już na miejscu, warto jeszcze raz zasięgnąć rady w pobliskiej informacji turystycznej (jeśli takowa jest dostępna), bądź u osób, które właśnie wróciły ze szlaku, lub na niego się wybierają. Zapytajmy, czy warto szczególnie o czymś pamiętać, na przykład czy należy uważać na węże, bądź unikać trujących roślin. Zapoznajmy się też ze sposobami przechowywania posiadanej przez nas na wycieczce żywności.

Staramy się przygotować się jak najlepiej

Przed naszą wycieczką możemy wybrać się na kilka spacerów w podobnym terenie, aby zaznajomić się z różnicą pomiędzy warunkami panującymi na naturalnych szlakach a miejskich chodnikach. Zanim nadejdzie godzina „0” pomyślmy o doborze dobrych butów lub, jeśli specjalnie na wycieczkę zakupiliśmy nowe, nie oszczędzajmy ich do ostatniej chwili – takie buty po prostu trzeba rozchodzić, abyśmy w pełni mogli korzystać z wycieczkowych doświadczeń. Piszemy o tym dlatego, gdyż pęcherze i odciski, które są najczęściej wynikiem źle dobranego obuwia potrafią, w dosłownym znaczeniu tego słowa, zatrzymać nas na środku szlaku w połowie naszej podróży. O czym jeszcze warto pamiętać? Bądźmy mili i uprzejmi dla innych osób, które również korzystają ze szlaku. Ważne jest również, abyśmy byli na bieżąco z aktualną prognozą pogody. Jeśli uważasz konkretne rady za wyjątkowo pomocne, warto je wydrukować; jeśli informacje w czytanym przez Ciebie przewodniku są naprawdę ciekawe, ale to tylko kilka stron i nie chcesz nosić ze sobą całego przewodnika – skseruj to, co ma dla Ciebie największą wartość i trzymaj w tym samym miejscu, gdzie przechowujesz mapę, aby mieć do tych informacji natychmiastowy dostęp.

Pakujemy się

Czy to lubisz czy nie – pakowania plecaka nie da się uniknąć. Cenne wskazówki jak to zrobić najlepiej znajdują się na tej stronie. Jest to swego rodzaju sztuka, której z pewnością można się nauczyć, jednak zdobycie tej wiedzy wymaga doświadczenia. Początkujących nie zostawiamy jednak na pastwę losu - to, co trzeba i co można zapakować do plecaka można znaleźć w artykule „Lista rzeczy - co ze sobą zabrać?”. Pamiętajmy, że o tym, jakie przedmioty zabierzemy, decyduje naprawdę wiele czynników – w szczególności długość, cel i rodzaj naszej podróży. Dobrym pomysłem jest wydrukowanie całej listy z naszej strony, bądź listy tego, co zdecydowaliśmy się ze sobą zabrać.
Wskazówka: lista ma charakter informacyjny i ma nam jedynie pomóc w podjęciu decyzji, co tak naprawdę powinniśmy ze sobą zabrać.

Jeśli nie masz własnego sprzętu

W takim przypadku można rozważyć… pożyczenie go z wypożyczalni sprzętu turystycznego, lub od znajomego, który akurat donikąd się nie wybiera, a jego plecak leży zakurzony z szafie. Zaletą takiego rozwiązania jest to, iż dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas takiej wycieczki będziemy w stanie z większą łatwością podejmować dobre decyzje odnośnie zakupu sprzętu, który będzie nam służył przez lata.

Na tym warto zakończyć, a więc...
Bawmy się dobrze! Bo przecież właśnie o to chodzi!


Chcesz otrzymywać od nas więcej bezpłatnych porad ekspertów?
Prosimy podaj nam swój e-mail:


Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-18
szybko, sprawnie - jestem zadowolony z tego zakupu
2024-06-17
Wszystko super :)


pixelpixelpixelpixel