Darmowa dostawa od 119,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jakie skarpetki wybrać na wycieczkę?

Jak wybrać skarpetki na wędrówkę?

Skarpetki, które wybierzesz na szlak mogą wywrzeć znaczący wpływ na Twoje doświadczenia w podróżowaniu z plecakiem. Tak samo jak obuwie, skarpetki muszą być wybierane ostrożnie, oraz dostosowane do warunków jakich należy się spodziewać w czasie wycieczki.

Krok 1: Rozważ jakie rodzaje wycieczek bierzesz pod uwagę

Skarpetki trekkingowe zostały zaprojektowane przede wszystkim w celu zapewnienia ciepła, umieszczono w nich także wzmocnienia w miejscach narażonych na ścieranie. Dobry dobór skarpetek zależą od tego jaki rodzaj wypraw planujesz oraz od pogody. Poniżej przedstawione są podstawowe kategorie spośród których możesz wybrać coś odpowiedniego:

  • Skarpetki typu liner - są cienkimi, lekkimi skarpetkami zaprojektowanymi by nosić je bezpośrednio przy Twojej skórze. Zbierają one pot z powierzchni stopy, dzięki czemu są one suche i odczuwamy większy komfort podczas ich użytkowania. Zmniejszają również ścieranie pomiędzy Twoją stopą, a zewnętrzną skarpetką. Zaprojektowane by nosić je pod inną parą skarpet.
  • Lekkie skarpetki turystyczne - zaprojektowane do użytku w ciepłe dni i na łatwe szlaki. Stawiają one komfort użytkownika ponad ciepło. Pomimo to są grubsze, cieplejsze i trwalsze niż skarpetki typu liner. Zapewniają również lepszą amortyzację, są jednak relatywnie cienkie więc pozostają komfortowymi na wycieczkach podczas ładnej pogody. Ponieważ zrobione są ze specjalnych materiałów, które utrzymują wilgoć z dala od skóry mogą być noszone bez skarpetek typu liner.
  • Średnie skarpetki turystyczne - zostały zaprojektowane aby zapewnić jak najlepszą amortyzację oraz izolację podczas wędrówek w umiarkowanych i zimnych temperaturach. Są grubsze i cieplejsze niż lekkie skarpetki. Wiele modeli ma dodatkowe wstawki w takich miejscach jak pięta czy podbicie stopy aby zapewnić maksymalny komfort użytkowania. Skarpetki te powinny być noszone ze skarpetkami typu liner.
  • Skarpety do wspinaczki górskiej - są to najgrubsze, najcieplejsze i najlepiej amortyzujące dostępne na rynku skarpetki. Zaprojektowane na długie wyprawy w trudnym terenie i niskich temperaturach. Zazwyczaj skarpetki te są zbyt grube i zbyt ciepłe na wyprawy w umiarkowanych temperaturach.

Krok 2: Zastanów się jaki materiał wybrać

Dostępnych jest wiele materiałów z których wykonywane są skarpetki trekkingowe. Poniżej przedstawiona jest lista najpopularniejszych wraz z ich opisem:

  • Wełna - jest to niezwykle popularny materiał. Skarpetki z niej wykonane są ciepłe, amortyzujące i zachowują ciepło nawet gdy są mokre. Niestety wełna schnie dość długo i może być szorstka dla Twojej skóry (Uwaga: wiele nowych rodzajów skarpet wykonanych z wełny nie ma tego problemu np. moherowe). Skarpetki wełniane mogą się szybko zużyć jeśli nie są wzmacniane innymi materiałami. Mieszanka wełny (kombinacja wełny i materiałów syntetycznych) jest niezwykle popularna ponieważ rozwiązuje wiele z przedstawionych wyżej problemów.
  • Syntetyczne materiały izolacyjne - obecnie w sprzedaży jest szereg materiałów zaprojektowanych do izolacji. Są to mieszanki wełny ze składnikiem syntetycznym. Dzięki temu nie posiadają one wad zamieszczonych powyżej. Materiały takie jak np. hollofil mają działanie podobne do wełny ale są delikatniejsze dla skóry, co więcej schną szybciej i są bardziej odporne na ścieranie. Materiały te dostępne są w różnych rodzajach skarpet niezależnie od stylu czy grubości.
  • Jedwab - jedwab jest naturalnym izolatorem. Jest komfortowy i lekki ale nie tak trwały jak inne materiały. Czasami jest używany w skarpetkach typu liner dla niezawodnego odprowadzenia potu od skóry.
  • Włókna poliestrowe - takie materiały to np. coolmax i polipropylen. Użyte są w skarpetkach typu liner. Można je znaleźć również w lekkich skarpetkach aby zwiększyć zdolność do odprowadzania potu. Ich głównym zadaniem poza odprowadzaniem wilgoci jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji.
  • Bawełna - skarpetki zawierające 100% bawełny nie są zalecane na piesze wędrówki. Bawełna pochłania pot, schnie powoli a także nie zapewnia odpowiedniej izolacji gdy skarpetki są mokre. Może również doprowadzić do uczucia dyskomfortu oraz powstawania pęcherzy podczas wyprawy. Pomijając to, w połączeniu z wełną lub innymi materiałami syntetycznymi oraz z włóknami izolacyjnymi bawełna jest niesamowicie komfortowa, dzięki czemu może być doskonałym wyborem na letnie wycieczki.
  • Materiały amortyzujące - wiele skarpet trekkingowych posiada dodatkowe wzmocnienia na pięcie, na podbiciu stopy oraz na obszarze dookoła palców. Taki zabieg zastosowano dla podniesienia poczucia komfortu. Wzmocnienia powstają albo poprzez zwiększenie gęstości splotu w tych obszarach lub, w niektórych przypadkach, przez dodanie w tych polach specjalnych materiałów takich jak np. włókna akrylowe. Te wzmocnienia mogą być ratunkiem dla stóp podczas długich wycieczek po trudnym terenie.
  • Materiały pomocnicze - wiele produkowanych skarpet zawiera mały procent strechu, nylonu lub lycry. Te elastyczne materiały pomagają skarpetkom zachować swój kształt oraz zapobiegają rolowaniu się ich w butach.

Krok 3: Test

Jeśli to możliwe, idź na krotki spacer w skarpetkach, które chcesz założyć na wycieczkę. Jest to bardzo ważne między innymi po to aby poczuć ile wzmocnień posiadają oraz jakie są ich właściwości amortyzujące. Dzięki temu możliwe będzie również dobranie odpowiedniego rozmiaru, co bez przymierzenia może być sporym problemem. Zbyt małe skarpetki mogą sprawić, że nasza wycieczka zmieni się w bardzo niemiłe doświadczenie.


Chcesz otrzymywać od nas więcej bezpłatnych porad ekspertów?
Prosimy podaj nam swój e-mail:


Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 184 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-05
Szybko i sprawnie. Bardzo polecam!
2024-01-28
Szybko sprawnie Polecam


pixelpixelpixelpixel