SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak przywrócić właściwości wodoodporne odzieży przeciwdeszczowej?

Jak przywrócić właściwości wodoodporne Twojej odzieży przeciwdeszczowej?

Aby zmaksymalizować wodoodporność i możliwość wentylacji, większość ubrań posiada na swojej powierzchni DWR (trwały impregnat). To właśnie DWR powoduje iż na powierzchni Twojej kurtki tworzą się kropelki wody, które później spadają w Twojej odzieży, dzięki czemu ciepło i pot mogą wydostać się na zewnątrz. DWR również powoduje, iż tkanina pozostaje sucha co sprawia iż kurtka jest lżejsza i cieplejsza (występują mniejsze straty cieplne przy parowaniu).
Niestety po czasie regularnego prania i oraz użytkowania odzieży DWR może się zużyć. W takim wypadku przestaną tworzyć się kropelki na powierzchni Twojego ubrania, a część wody może zostać przez kurtkę wchłonięta. Nie oznacza to jednak, że wewnętrzne membrany takie jak Gore-Tex przestały poprawnie funkcjonować, najczęściej działają one bez zarzutu. Oznacza to jednak, że warstwa zewnętrzna będzie cięższa i może doprowadzić do szybszej straty ciepła.

Przywracanie DWR

Najlepszy sposób by odnowić działanie Twojego DWR to wyprać Twoją wodoodporną/oddychającą odzież zgodnie z instrukcją oraz wyprasować ją przy użyciu ciepłej pary wodnej. Spowoduje to przywrócenie warstwy ochronnej, dzięki której woda będzie tworzyła kropelki na powierzchni twojej odzieży, chroniąc ją przed wilgocią, tak długo, jak oryginalna ochrona przed wodą jest obecna.
Niestety nie istnieje takie coś jako ciągłe działanie DWR. Ostatecznie po wielu praniach, kiedy już impregnat DWR się zużyje i nie będzie można odnowić jego działania, aby przywrócić działanie wodoodporne musisz użyć specjalnego środka w sprayu. Spryskaj nim swoje ubranie i korzystaj z niego jak dawniej. Możesz powtórzyć ten proces tyle razy, ile potrzebujesz.

W razie pomyłki

Problemy spowodowane zużyciem się impregnatu DWR są często mylone ze zużyciem się membrany znajdującej się w środku ubrania. Dzieje się tak dlatego, że kiedy impregnat się zużywa tkanina może:

  • Wydawać się mokra z zewnątrz – odkąd wierzchnia tkanina pochłania wodę
  • Wydać się cięższa - również ze względu na pochłanianie wody
  • Zbierać parę wodną w środku - woda na powierzchni tkaniny może obniżyć temperaturę tkaniny, poprzez straty ciepła spowodowane parowaniem. Może to spowodować wilgotne, ciepłe powietrze wewnątrz ubioru, które zbiera się na wewnętrznej warstwie co może powodować iż wydaje nam się, że kurtka przecieka.

Zanim zdecydujesz się wymienić swoja kurtkę lub spodnie przeciwdeszczowe spróbuj najpierw przywrócić działanie DWR lub użyj sprayu, o którym była mowa wcześniej.
Pamiętaj! Jeśli wierzchnia warstwa jest mokra nie oznacza to, że woda przechodzi przez membranę, która jest wewnątrz twojego ubrania.


Chcesz otrzymywać od nas więcej bezpłatnych porad ekspertów?
Prosimy podaj nam swój e-mail:


Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 178 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-05
Szybko i sprawnie. Bardzo polecam!
2023-11-26
szybko i sprawnie, polecam!


pixelpixelpixelpixel