Jak dopasować plecak?

Plecak: jak go dopasować?

Jeśli wybraliśmy już plecak, który odpowiada długości naszego tułowia i ma właściwych wymiarów pas biodrowy, jedyną rzeczą, która nam została, jest dopasowanie go w odpowiedni sposób do naszego ciała.

Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, w którym opisujemy krok po kroku, jak to zrobić i sprawić, iż wycieczka z plecakiem, który nie będzie nam się obijał po kostkach, stanie się wydarzeniem, na które będziemy czekać z niecierpliwością.

Dopasowujemy plecak: sześć prostych kroków

Naszym zadaniem jest takie dopasowanie plecaka, aby 70-80% jego ciężaru spoczywało na naszych biodrach. A zatem, jak najbardziej wskazanym krokiem „0” jest wypełnienie plecaka różnymi rzeczami (niekoniecznie do pełna), abyśmy byli w stanie faktycznie sprawdzić, jak będzie zachowywał się na naszych plecach. Zakładanie pustego plecaka kompletnie mija się z celem – to tak, jakbyśmy chcąc ugasić pragnienie w upalny dzień symulowali picie orzeźwiającego napoju z pustej szklanki. Czy miałoby to sens? Oczywiście, że nie! A zatem, jeśli nasz (spakowany!) plecak jest gotowy, postawmy sześć poniższych kroków, najlepiej przed lustrem, lub w obecności znajomej osoby, która pomoże nam w prawidłowym wykonaniu wszystkich czynności.

Krok pierwszy: pas biodrowy

Po pierwsze, upewnijmy się, iż zarówno pas biodrowy, jak i wszystkie taśmy w plecaku są poluzowane. Zakładamy plecak w ten sposób, aby środek pasa biodrowego spokojnie spoczywał na kościach biodrowych. Jest to ważne, gdyż nie chcemy, aby pas uciskał później nasz brzuch na wysokości żołądka.
Zaciskamy klamrę pasa biodrowego, po czym zaciągamy go w miarę mocno, aby dobrze przylegał do bioder, na których będzie się opierał nasz plecak.
Sprawdzamy wypełnione miękkim tworzywem części pasa, aby upewnić się, czy dobrze przylegają i czy nie czujemy żadnego dyskomfortu, jak nieprzyjemne ocieranie, czy uciskanie. Warto pomyśleć nad zostawieniem choćby małego luzu pomiędzy pasem, a naszym podbrzuszem.
Uwaga: W przypadku problemów związanych z odpowiednią regulacją pasa pomóc może regulacja położenia klamry, jaka się na nim znajduje. Jeśli jednak pas wciąż wydaje się zbyt ciasny, lub luźny, może okazać się, iż będziemy musieli go wymienić, bądź po prostu zmienić plecak na nowy.

Krok drugi: Paski naramienne

Pociągamy za końce zwisające z pasków naramiennych (szelek), aby dobrze je napiąć. Paski naramienne powinny dobrze leżeć i opasać nasze ramiona, aby plecak nie odstawał, tylko przylegał do naszych pleców. Uwaga: Paski naramienne NIE mają prawa dźwigać ciężaru – ten obowiązek powierzyliśmy już pasowi biodrowemu!

Krok trzeci: Paski regulujące wysokość całego systemu nośnego

Paski regulujące wysokość całego systemu nośnego znajdują się nieco poniżej poziomu Twoich ramion, mniej więcej na wysokości obojczyków i powinny być zwrócone w kierunku plecaka pod kątem około 45˚.
Szelki pod żadnym pozorem nie mogą odstawać od ramion, tylko dobrze na nich spoczywać. Jeśli, mimo usilnych starań, tak nie jest, oznacza to, że ciężar plecaka nie spoczywa na biodrach, a sam plecak znajduje się za wysoko. Wtedy z pomocą przyjdzie nam regulacja systemu nośnego – pociągamy wtedy za specjalne paski (bądź pasek) i odciążamy swoje barki.

Krok czwarty: Pasek piersiowy

Dopasowujemy i zapinamy pas piersiowy na odpowiedniej wysokości. Powinny o tym pamiętać szczególnie Panie, gdyż w przypadku jego złego ustawienia wędrówka może okazać się bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem. Pas piersiowy zapinamy po to, aby poprawić ostateczne ułożenie szelek i uczynić cały plecak jeszcze bardziej stabilnym. Dodatkowo, uwalnia on nasze ręce, dzięki czemu nie musimy już podtrzymywać nimi szelek plecaka, gdy na przykład idziemy pod górę.

Krok piąty: Paski stabilizujące

Dociągamy paski stabilizujące znajdujące się przy pasie biodrowym, żeby przybliżyć cały bagaż znajdujący się w plecaku do naszego ciała, aby odpowiednio dopasować środek ciężkości.

Krok szósty: Próba generalna

Po wykonaniu wszystkich poprzednich czynności pozostało nam jedynie sprawdzić jak się czujemy z, miejmy nadzieję, dobrze wyregulowanym plecakiem. Na tym etapie nie powinno być już żadnych niespodzianek, a ostatni krok dopasowywania plecaka powinien być pierwszym krokiem… naszej podróży!

Jesteśmy gotowi do drogi!


Chcesz otrzymywać od nas więcej bezpłatnych porad ekspertów?
Prosimy podaj nam swój e-mail:


Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 172 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-28
Szybko sprawnie Polecam
2023-12-03
Wysylka byla opozniona, oczywiscie nie bardzo, bez przesady, ale pisze to tylko ze wzgledu na inne sklepy, ktore wysylaja szybciej. Poza tym wszystko OK


pixelpixelpixelpixel