DARMOWA DOSTAWA DPD PICKUP DLA WSZYSTKICH ZAMÓWIEŃ

Pranie odzieży GoreTex

Pranie odzieży Gore-Tex

Żeby mieć jak największą korzyść z twoich ubrań Gore-Tex utrzymuj je w czystości. Poniższe informacje opisują podstawowe zasady dotyczące czyszczenia tych produktów. Nie zapominaj jednak aby zawsze czytać i stosować się do instrukcji wszytej w strój zanim go wypierzesz!

Jak prać?

Dbanie o ubrania Gore-Tex jest proste! Wystarczy tylko że:

 • Wypierzesz je w ciepłej wodzie z proszkiem
 • Wysuszysz je w suszarce bębnowej z ciepłym powietrzem (ma to korzystny wpływ na odzież ponieważ przywraca działanie impregnatu)

Uwaga! Nie zaleca się stosowanie mydła w płynie lub specjalnych „wodoodpornych/oddychających” mydeł podczas prania odzieży z Gore-Texu. Nie wskazane jest również stosowanie płynów do płukania.

Odzież przeciwdeszczowa

Aby jak najbardziej zwiększyć opór wobec wody oraz możliwość przepuszczania powietrza odzież Gore-Tex pokryta jest impregnatem DRW. Dzięki niemu woda tworzy krople i spada po powierzchni kurtki, nie utrzymując się na jej powierzchni. Dzięki temu jej powierzchnia pozostaje czysta, a pot i ciepło wytworzone przez ciało mogą swobodnie wydostać się na zewnątrz. Impregnat DWR utrzymuje również powierzchnię tkaniny suchą co zmniejsza straty cieplne związane z parowaniem i utrzymuje odzież wierzchnią lekka i komfortową.

Po pewnym czasie, wielu praniach i znacznym znoszeniu odzieży impregnat DWR może się zużyć. Kiedy tak się stanie woda może już nie tworzyć kropel na powierzchni kurtki i tkanina może wchłonąć jej wilgoci (Uwaga! Membrana Gore-Tex pod warstwą tkaniny nadal będzie zatrzymywać wilgoć z dala od Twojej skóry). Najlepszym sposobem aby odnowić działanie impregnatu jest wyprać odzież zgodnie z instrukcją oraz wyprasować przy użyciu żelazka z ciepłą parą wodną. Dzięki temu ponownie pojawią się kropelki na powierzchni tkaniny. Będzie to trwało tak długo jak długo odzież zachowa właściwości wodoodporne.

Niestety nie ma środków zapewniających trwałą nieprzemakalność. Ewentualnie po zużyciu lub dużej ilości prań możesz użyć specjalnego sprayu aby przywrócić tkaninie wodoodporność. Możesz powtarzać ten proces tyle razy ile potrzebujesz.

Nie mylmy pojęć!

Przedstawione problemy spowodowane noszeniem kurtek z impregnatem DWR są często mylone z wadami tkanin Gore-Tex. Dzieje się tak ponieważ gdy impregnat się zużyje wierzchnia warstwa może:

 • Wydawać się mokra z zewnątrz – odkąd wierzchnia tkanina pochłania wodę
 • Wydać się cięższa - również przez absorpcję wody
 • Zbierać parę wodna w środku - woda na powierzchni tkaniny może obniżyć temperaturę tkaniny, poprzez straty ciepła spowodowane parowaniem. Może to spowodować wilgotne, ciepłe powietrze wewnątrz ubioru, które zbiera się na wewnętrznej warstwie co może powodować iż wydaje nam się, że kurtka przecieka.

Zanim zdecydujesz się wymienić swoja kurtkę lub spodnie przeciwdeszczowe spróbuj najpierw przywrócić działanie DWR lub użyj spray-u, o którym była mowa wcześniej.
Pamiętaj! Jeśli wierzchnia warstwa jest mokra nie oznacza to, że woda przechodzi przez membranę Gore-Tex, która jest ułożona warstwowo wewnątrz naszego stroju.

Poważne przecieki

Jeśli zauważysz znaczącą wilgoć wewnątrz twojej odzieży Gore-Tex już po kilku minutach przebywania na deszczu, być może masz ubranie, które przecieka. Możliwe przyczyny to wadliwe szwy, problem z tkaniną lub uszkodzone ubranie.

Usuwanie plam

Usuwanie plam z odzieży Gore-Tex również nie należy do skomplikowanych, należy tylko przestrzegać poniższych wskazówek:

 • Przed praniem należy spryskać zaplamione miejsca specjalnym aerozolem (np. Spray&wash)
 • Wyprać ubranie natychmiast po spryskaniu, w ciepłej wodzie z proszkiem. Byś może będzie trzeba powtórzyć ten proces w przypadku ciężkich do usunięcia plam
 • Wysuszyć ubranie w suszarce bębnowej w średniej temperaturze
 • Aby zakończyć wyprasuj odzież ciepłym żelazkiem
 • Do usunięcia ciężkich plam (trawa, żywica) skontaktuj się z pracownikiem pralni

Pranie chemiczne

Niektóre ubrania Gore-Tex zawierają jedwab lub wełnę. Powinny być one prane tylko w pralniach chemicznych. Podczas takiego prania odzieży Gore-Tex, poproś o spłukanie rozpuszczalnika oraz spryskaj odzież sprejem, który przywróci jej właściwości wodoodporne.

Dół odzieży

Jeśli w twojej odzieży zostały użyte tkaniny Gore-Tex oraz elementy izolujące (taśma na szwach) nie należy prać jej chemicznie. Takie pranie spowoduje, iż olej z dolnych piór zedrze się powodując utratę ciepła.

 • Taką odzież pierz w pralce, chłodną wodą, z użyciem delikatnego proszku
 • Wysusz w suszarce bębnowej używając chłodnego powietrza
 • Zakończ prasując ciepłym (nie gorącym) żelazkiem

Tkaniny Gore-Tex a sól

Słona woda nie zanieczyszcza, ani nie zatyka otworków odpowiedzialnych za właściwości oddychające tkaniny. Możesz więc żeglować (zarówno po jeziorze jak i po morzu i oceanie) bez obaw o stan twoich ubrań.

Wiele lat temu sól była podejrzewana o bycie przyczyną niskiej wydajności niektórych dawnych strojów Gore-Tex, używanych niedaleko oceanu. Późniejsze testy wykryły, że słaby projekt i wykonanie niektórych wczesnych projektów Gore-Tex są winne, a nie sól jak myślano wcześniej.
Dzisiejsza odzież Gore-Tex zapewnia najwyższą ochronę przed deszczem i wiatrem, niezależnie od tego czy używa się jej w okolicach oceany czy w gorach. Aby uzyskać możliwie jak najlepszą ochronę po prostu dbaj o swoja odzież tak jak jest napisane w instrukcji (wszytej w ubranie).

Sól jest substancją osuszającą, co oznacza że przyciąga wodę. Aby nie dopuścić do zbierania się soli na powierzchni kurtki i przyciągania wody wystarczy raz na jakiś czas wypłukać ją w czystej wodzie. Jeśli masz ograniczony dostęp do czystej wody nawet płukanie w wodzie morskiej zmniejszy duże nagromadzenie soli (w wodzie morskiej jest ok. 3% soli).


Chcesz otrzymywać od nas więcej bezpłatnych porad ekspertów?
Prosimy podaj nam swój e-mail:


Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 175 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-13
Zawsze mogło być lepiej
2023-11-21
Świetny sklep, doskonała obsługa.


pixelpixelpixelpixel